RHK Suzuki RM RMZ Factory Bolt Kit
This trick bolt kit from RHK has almost all the factory style hardware pieces that you will ever need.
It is suitable for fastening most parts of your bike and includes an assortment of hex flange bolts, fender washers, OEM style bolts, nuts, and more. There is also a full set of sprocket bolts and chain adjuster bolts and nuts. It is the perfect kit if you work on a range of off road bikes.
Features:
- Hardware meets or exceeds OEM specs
- 169 Piece Kit
- Suits Suzuki RM125 RM250 RMZ250 RMZ450 2001 to 2017
- Universal Suzuki RM RMZ type bolt kit (not for any specific model)
- Contents of kit as pictured
Fitment Details
- Suzuki RMX450Z 2010
- Suzuki RMX450Z 2011
- Suzuki RMX450Z 2012
- Suzuki RMX450Z 2013
- Suzuki RMX450Z 2014
- Suzuki RMX450Z 2015
- Suzuki RMX450Z 2016
- Suzuki RMX450Z 2017
- Suzuki RMX450Z 2018
(RHK-FBK-6-8)
| SKU | RHK-FBK-6-8 |
| Barcode # | RHK-FBK-6 |
| Brand | RHK |
| Shipping Weight | 1.6000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Shipping Cubic | 0.002128000m3 |

(1).jpg)




