RHK Heavy Duty Gold O-ring 520 Chain
- RHK Chain - is the newest player in the chain market
- Heavy duty O-ring designed for off road, atv, enduro and mx racing use
- Shot peened and heat treated alloy steel side plates
- Solid bushings and rollers increase the chain life and ensure highperformance
- High quality o-ring seals extend chain life by retaining grease inside the chain joint
- Pre-stretched to enhance the performance of the chain
- Tensile strength of 8,000lbs
- Replacement rivet and clip links available
- Made under licence for RHK by world renownedmanufacturer
- Made in Japan
- Available for Beta, Gas Gas, Honda, Husaberg, Husqvarna, Kawasaki, KTM, Sherco, Suzuki, TM & Yamaha
Fitment Details
- Kawasaki KX250 1974
- Kawasaki KX250 1975
- Kawasaki KX250 1976
- Kawasaki KX250 1977
- Kawasaki KX250 1978
- Kawasaki KX250 1979
- Kawasaki KX250 1980
- Kawasaki KX250 1981
- Kawasaki KX250 1982
- Kawasaki KX250 1983
- Kawasaki KX250 1984
- Kawasaki KX250 1985
- Kawasaki KX250 1986
- Kawasaki KX250 1987
- Kawasaki KX250 1988
- Kawasaki KX250 1989
- Kawasaki KX250 1990
- Kawasaki KX250 1991
- Kawasaki KX250 1992
- Kawasaki KX250 1993
- Kawasaki KX250 1994
- Kawasaki KX250 1995
- Kawasaki KX250 1996
- Kawasaki KX250 1997
- Kawasaki KX250 1998
- Kawasaki KX250 1999
- Kawasaki KX250 2000
- Kawasaki KX250 2001
- Kawasaki KX250 2002
- Kawasaki KX250 2003
- Kawasaki KX250 2004
- Kawasaki KX250 2005
- Kawasaki KX250 2006
- Kawasaki KX250 2007
- Kawasaki KX250 2008
(RHK-520ORHD-69)
| SKU | RHK-520ORHD-69 |
| Barcode # | RHK-520ORHD |
| Brand | RHK |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Shipping Cubic | 0.001260000m3 |

(1).jpg)




