FLAME SERIES FLOATING BRAKE DISC 260mm
FEATURES:
- Bolt-on performance upgrade.
- Flame design ensures optimal heat dissipation and a perfect cleaning of the brake pad surface.
- Durable, premium quality stainless steel outer ring, mounted with lightweight stainless floaters.
- Precision double-ground for excellent rider feedback, eliminating any pulsation at the lever.
- Equal brake pad contact throughout entire rotation of disc ensures linear braking action.
- CNC-machined 6082 billet aluminum, black anodized carrier is lightweight and strong.
- Can be used with any type of brake pad.
All product images presented are for illustrative purposes only and may vary from actual product depending on bike application.
Fitment Details
- Yamaha YZ426F 2000
- Yamaha YZ426F 2001
- Yamaha YZ426F 2002
(MM-111033-355)
| SKU | MM-111033-355 |
| Barcode # | MM-111034 |
| Brand | Moto Master |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.009000000m3 |
You May Also Like
More From This Category
2 X Sets Of Heavy Duty Motorbike Tie Downs, Bar Loop Straps & Snap Hook Black/Red
99.95
$94.95
SAVE $5.00
AGV Adventure Motorcycle Helmet AX9 Pacific Road Multi Matt Black/White/Red
699.95
$594.96
SAVE $104.99

(1).jpg)




