NITRO SERIES DISC
FEATURES:
- Moto-Master Nitro Discs offer innovative design and performance enhancement according to Moto-Master quality standards. Made from specially hardened premium quality stainless steel.
- NITRO discs allow for high performance braking while exhibiting extremely little wear.
- Venting slots are integrated into the disc design to aid with cooling and cleaning of the brake pad contact surface.
- For best performance we recommend using Moto-Master brake pads with the matching pad compound that best suits your type of riding.
All product images presented are for illustrative purposes only and may vary from actual product depending on bike application.
Fitment Details
- Yamaha YZ426F 2001
- Yamaha YZ426F 2002
(MM-110374-214)
| SKU | MM-110374-214 |
| Barcode # | MM-110374 |
| Brand | Moto Master |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.009000000m3 |
You May Also Like
More From This Category
2 X Sets Of Heavy Duty Motorbike Tie Downs, Bar Loop Straps & Snap Hook Black/Red
99.95
$94.95
SAVE $5.00
AGV Adventure Motorcycle Helmet AX9 Pacific Road Multi Matt Black/White/Red
699.95
$594.96
SAVE $104.99

(1).jpg)




